За поредна година ДФСГ “Интелект“ гр. Плевен участва по проект BG05M2ОP001-2.015-0001 „ Ученически практики – 2“.
На 14 март 2023 г. екип на гимназията в състав Директор – Емил Райков, ЗДУПД – М. Карамфилова и ръководители Л. Недялкова и К. Найденова, направиха проверка в три фирми за съответствие изпълнението на проектните цели и задачи.
Посетените работни места, работата на учениците и ролята на наставниците отговарят на предварително заложените в проекта, а именно допълнителното практическо обучение в реална работна среда, като се прилагат съвременни методи на обучение чрез работа за укрепване на професионалните знания, умения и компетенции, което прави и активна връзката с пазара на труда.
В практическото обучение по проекта от ДФСГ „Интелект“ участват 30 ученика от 11 и 12 клас от всички специалности – „Икономическа информатика“, „Електронна търговия“, „Банково дело“, „Икономика и мениджмънт“, „Бизнес администрация“ и „Съдебна администрация“.
Проектът цели повишаване качеството на професионалното образование и обучение, съобразно потребностите на икономиката и промените на пазара на труда. Подобряването на съответствие на професионалното образование на изискванията на бизнеса и улесняването на прехода от образование към заетост е заложена в Стратегия „Европа 2020“ и в Националната програма за развитие: България 2020. Проектът продължава политиката в професионалното образование, насочена към осъществяване на връзка между образованието и бизнеса, започнала по ОП РЧР 2007-2013 с проект „Ученически практики“ и продължила по настоящата оперативна програма с проект „Ученически практики – Фаза 1“.
Основна цел
Повишаване на ефективността от партньорствата между училищата, осъществяващи професионална подготовка и работодателите за подобряване на практическите умения на учениците в съответствие със специфичните нужди на пазара на труда.
Специфичните цели на проекта са насочени към:
- Осигуряване на допълнителни възможности за достъп до практическо обучение за подобряване уменията на учениците за работа в реална работна среда;
- Подобряване на взаимодействието на училището с научните и бизнес среди чрез привличане на техни представители и прилагане на съвременни практически методи на обучение за укрепване в системата на професионалното образование и обучение и връзката с пазара на труда.
Териториален обхват и финансови източници
Дейностите по проекта ще се реализират на територията на Република България. Финансирането на дейностите по проекта е от Европейския социален фонд (ЕСФ).
Допустими дейности
Дейност 1. Подкрепа за практическото обучение на учениците, навършили 16 години от училищата, осъществяващи професионална подготовка чрез допълнителни практики в реална работна среда
Дейност 2. Подкрепа за създаване и функциониране на учебно-тренировъчни и/или други съществуващи в професионалното образование форми на учебни или тренировъчни фирми, вкл. учебни компании в първи и/или втори гимназиален етап
Представители на целевата група
Допустимите целеви групи по проекта са:
- Ученици от професионални гимназии и училища с паралелки за професионална подготовка, които осигуряват професионално образование и обучение за придобиване на степен на професионална квалификация по професии от Списъка на професиите за професионално образование и обучение (СППОО), с изключение на институциите по чл. 18, т. 3-7 от Закон за професионалното образование и обучение (ЗПОО).
- Учители по професионална подготовка в системата на средното професионално образование и обучение;
- Наставници от организациите-работодатели;
- Представители на бизнеса и науката.